poniedziałek, 21 października 2013

Srebrem malowane

Bauernsilber czyli chłopskie srebro lub mercury glass to stare,  wyroby z dmuchanego szkła o podwójnych ściankach, wewnątrz srebrzone w taki sposób, że dają lustrzany efekt. Są delikatne i przypominają nieco szkło bombek choinkowych. Ostatnio często spotykam je na różnych blogach. W połączeniu ze starymi meblami wyglądają ślicznie i dekoracyjnie. Skłoniło mnie to do rozejrzenia się za nimi na allegro. Wcześniej , nie wiedząc nic o tym rodzaju szkła nabyłam  współczesne, srebrzone świeczniki. Teraz, po długich poszukiwaniach kupiłam 2 pucharki. Bardzo ciężko je spotkać w sprzedaży, a jeszcze ciężej wylicytować. Dlatego niezmiernie się cieszę z tego nabytku.

Moje polowania na to szkło rozpoczęły się od obejrzenia fotek na blogu Tone on Tone. Na zielonej komodzie wyglądają cudownie. Efekt mnie zachwycił. Marzę o takiej kolekcji.
                                                                    


Rozpoczęłam też próby samodzielnego srebrzenia. Jeśli chodzi o wyroby z domieszką miedzi jest to niezmiernie proste. Wystarczy potrzeć przedmiot wilgotną szmatką z dodatkiem niewielkiej ilości preparatu. Stara, zakupiona za grosze paterka odzyskała dzięki temu nieco dawnej świeżości. Po to by jednak nie zatracić całkowicie rustykalnego charakteru pozostawiłam troszkę patyny.
Przesyłam Wam serdeczne uściski
Majreg